Jun je mesec koji kod mnogih ljubitelja domaćeg filma, televizije i pozorišta budi posebne emocije. Upravo u junu 2016. godine Srbija je ostala bez jednog od svojih najvoljenijih glumaca – Milorada Mandića Mande.
Legendarni umetnik preminuo je 15. juna 2016. godine u 55. godini života, ostavivši iza sebe bogatu karijeru i brojne uloge koje se i danas pamte.
Glumac kojeg su volele sve generacije
Milorad Mandić Manda rođen je 3. maja 1961. godine u Beogradu. Tokom višedecenijske karijere ostvario je veliki broj uloga u filmovima, serijama i pozorišnim predstavama, a publika ga je posebno zavolela zbog njegove harizme, topline i specifičnog smisla za humor.
Bio je jedan od retkih glumaca koji su uspešno gradili karijeru kako u komedijama, tako i u ozbiljnim dramskim ostvarenjima.
Manda je ostavio neizbrisiv trag u domaćoj kinematografiji, a njegove replike i danas se prepričavaju među publikom.
Posebno mesto zauzimao je u programima za decu
Pored glumačkih ostvarenja, Milorad Mandić Manda ostao je upamćen i kao omiljeno lice brojnih dečjih emisija.
Generacije koje su odrastale devedesetih godina pamte ga po emisijama „S one strane duge“ i „Bajka za laku noć“, kroz koje je uspevao da na poseban način približi svet mašte najmlađima.
Zbog toga su ga mnogi smatrali jednim od omiljenih glumaca dece u Srbiji.
Poslednji trenutci na sceni
Sudbina je želela da Manda poslednje trenutke života provede upravo tamo gde je proveo najveći deo svoje karijere – na pozorišnoj sceni.
Pozlilo mu je tokom pretpremijere predstave „Petar Pan“ u Pozorištu „Boško Buha“, u kojoj je igrao Kapetana Kuku. Uprkos naporima lekara, glumac je preminuo 15. juna 2016. godine.
Vest o njegovoj smrti potresla je čitav region, a brojne kolege, prijatelji i poštovaoci oprostili su se od njega emotivnim porukama.
Ostavio je neizbrisiv trag u srpskoj kulturi
Milorad Mandić Manda nije bio samo glumac. Bio je simbol jednog vremena, čovek koji je svojim talentom, energijom i neposrednošću osvajao publiku svih generacija.
Pored brojnih filmskih i televizijskih uloga, obavljao je i funkciju upravnika Pozorišta „Boško Buha“, gde je nastojao da očuva značaj pozorišta za decu i mlade.
Njegov doprinos srpskoj kulturi ostaje trajno upisan u istoriji domaćeg glumišta.
Deset godina bez Mande, ali uspomene ne blede
Iako su prošle godine od njegovog odlaska, Milorad Mandić Manda i dalje živi kroz svoje uloge, predstave i emisije koje se i danas rado gledaju.
Jun ostaje mesec tuge za mnoge poštovaoce njegovog rada, ali i prilika da se još jednom podsetimo čoveka koji je obeležio jednu epohu domaće umetnosti.
Njegov osmeh, humor i neponovljivi talenat ostali su zauvek deo kolektivnog sećanja Srbije.